12.5. zpráva z 20:56

A je to tady. Poslední vstávání, poslední snídaně, poslední obědový balíček a loučíme se s hostitelskou rodinou. Ovšem s Anglií ještě zdaleka ne. Ráno po příjezdu na North Greenwich se nalodíme na Uber boat a plujeme k Muzeu Madame Tussauds, do kterého se všichni moc těšíme. Nejprve se fotíme se známými herci a sportovci a pak nás čeká královská rodina. Bát se začneme v temných uličkách Londýna, kde řádí Jack Rozparovač. Taxi nás vozí Londýnem v průběhu staletí a na závěr zhlédneme boj hrdinů marvelovského střihu ve 4D. Z Baker Street, bydliště Sherlocka Holmese, se přesouváme metrem do Britského muzea s více jak 7 000 000 artefaktů z celého světa. Po prohlidce v muzeu přejíždíme metrem ke Katedrále Svatého Pavla, kde obdivujeme velikost této stavby. Pak už jen procházka po ulici Oxford Street, přechod přes most Millenium a prohlídka divadla Globe, repliky Shakespearova divadla z konce 16.století. A hurá na metro a do autobusu směr trajekt. Všem se nám ve Velké Británii líbilo, ale už se těšíme na své rodiny.

20230512_1858130

foto ve fotogalerii

11.5. zpráva z 19:34

Dnes jsme navštívili královský hrad Windsor. Prohlídka začala státními komnatami, které občas využívá královská rodina, a tak jsme si představovali, že ve vyřezávaném křesle seděl  třeba William nebo král Karel III.zasedl do čela slavnostně prostřeného stolu.

A pozor, to může být klidně pravda. V neděli se někteří členové královské rodiny zdržovali po  korunovaci ve Windsoru.

Ze státních komnat jsme zamířili do kaple sv.Jiří, kde jsme uctili památku Alžběty II. V odpoledních hodinách jsme přejeli do Oxfordu, univerzitního města. Dostali jsme sluchátka a elektronického průvodce v češtině. Prošli jsme si koleje, jídelnu, dvůr s fontánou a také nádhernou kapli, která slouží nejen studentům. Všude na nás dýchala historie a cítili jsme velký respekt z mnoha generací, které zde studovaly a z kterých vzešly velké osobnosti. Před odjezdem jsme udělali drobné nákupy a hurá domů k hostitelským rodinám.

20230511_121726

 

 

foto ve fotogalerii

10.5. zpráva z 19:54 hodin

Každý den si myslíme, že už nelze překonat zážitky z našeho londýnského poznávání, to bychom se však přepočítali.

Dnes jsme si vlakem zajeli do samotného centra Londýna – k Westminsterskému paláci, kde jsme obdivovali obě věže – Viktoriinu i věž pojmenovanou po Alžbětě ll., známou pod názvem Big Ben. Od Westminsterského opatství jsme zamířili k Buckinghemskému paláci  a cestou nakoukli do ulice Downing street, kde bydlí britský premiér na čísle 10. Velkým zážitkem bylo střídání stráží u Buckinghemského paláce. Stáli jsme na Mallu a sledovali královskou jízdu v černozlatém a guard v červeném s pověstnými medvědími klobouky.

Naše mise pokračovala  náměstím Picadilly se spoustou reklam rovnou do Chinatownu, který jsme prošli a ocitli se na Leicesterském náměstí, v srdci Soho. Zde jsme dostali rozchod a mohli si nakoupit suvenýry. Odtud jsme mířili na Trafalgarské náměstí s monumentálním pomníkem admirála Nelsona. Na prohlídku Národní galerie jsme dostali 2 hodiny, a mohli tak obdivovat díla starých  mistrů, jako byl Leonardo da Vinci, Rembrandt, Michelangelo či franc.impresionistů nebo díla Vincenta van Gogha.

Mohlo by to stačit, ale to my ne. Pěkně jsme si přešli Temži po mostě a spěchali do prosklených  kabinek London Eye. Tady jsme si opravdu užili adrenalinu. Někdo stál u skla, fotil, točil a mával ostatním dětem do druhé kabinky, někdo seděl a díval se, někdo seděl a díval se do lavičky, ale nikdo nezůstal stát dole na zemi. Zpátky ke svým náhradním rodinám jsme jeli zčásti vlakem a zčásti  autobusem. Když se ohlédneme za dnešním dnem, nevěříme, že jsme toho tolik zažili.

20230510_171321

foto ve fotogalerii

9.5. zpráva z 19:07 hodin

Dnes jsme pokračovali v našem London tripu výletem na sněhobílé křídové útesy Beachy Head a Seven sisters, kde jsme zdolali nejvyšší vrchol Velké Británie – útes s výškou 162m nad mořem. Bohužel mlha nám znemožnila krásné vyhlídky. Po procházce na pláži jsme se přesunuli do Brightonu a obdivovali tamní přímořskou kolonádu. Adrenalin pak nastoupil ve vyhlídkové věži i360, pomocí které jsme vyletěli do výšky 142 metrů, a fotili tak moře i město z výšky. Samozřejmě došlo i na nákupy v místních obchodech. Kolem půl osmé si nás opět vyzvedli naši náhradní rodiče a my se mohli těšit na další skvělou večeři.

20230509_141431

foto ve totogalerii

8.5. zpráva z 23:25 hodin

Do Velké Británie jsme dorazili v 7.00 a o hodinu a půl později jsme v Londýně zahájili svůj program prohlídkou Greenwich (nultý poledník). Zhlédli jsme muzeum britského námořnictva, podívali se na nejmodernější plachetnici z 19. století a také vyzkoušeli podvodní tunel v délce 370 m, který spojuje protilehlé břehy Temže a slouží jako podchod. Poté jsme se přesunuli do čtvrti nejmodernějších mrakodrapů, kde jsme lehce poobědvali. Nadzemní rychlodráha nás přesunula k Tower Bridge a Tower of London, kde jsme viděli korunovační klenoty britského impéria. Tower Bridge nám nabídl unikátní zážitek, když se zvedl a dovolil proplout zaoceánské výletní lodi. K rodinám jsme se pak přesunuli londýnským metrem, což byl pro většinu z nás nevšední zážitek. 

Všechny doma pozdravujeme 🙂

20230508_074435

foto ve fotogalerii

 

272 Celkem přečteno 1 Dnes přečteno