IMG-20231130-WA0013

Na přelomu listopadu a prosince uspořádala naše škola historickou exkurzi do Polska – cílem byl koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi, druhé největší polské město Kraków s místními památkami a továrna Oscara Schindlera v Lipově ulici, kde je muzeum okupace Krakówa za druhé světové války. Žáci svojí návštěvou uctili památku obětem Holocaustu a dozvěděli se o temné minulosti nejen našich dějin. Zároveň objevili krásy Krakówa s jeho význačnými dominantami a nasáli atmosféru vánočních trhů v polském provedení.  

Hned první den, krátce po překročení česko-polských hranic jsme zamířili do městečka Osvětim, které za války neblaze proslulo nacistickým koncentračním a vyhlazovacím táborem.  Naše skupina byla rozdělena na dvě části a v těch podstoupila komentovanou prohlídku dvou táborových komplexů – Osvětimi a Březinky. Žáci návštěvou uctili památku obětem Holocaustu a dozvěděli se o temné minulosti nejen našich dějin. Po prohlídce následovala cesta do Krakówa, ubytování v centru města a v odpoledních hodinách první prohlídka města s průvodcem. Na hlavním náměstí, známém jako Rynek Glówny probíhaly vánoční trhy. 

Druhý den po snídani nás čekala druhá část prohlídky Krakówa, především jeho hlavní dominanty hradu Wawel, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Na Wawelu nalezneme pohřebiště polských králů a dalších významných osob. Cílem naší prohlídky byla i stará židovská čtvrť Kazimierz, kde se natáčel film Schindlerův seznam. Poslední destinací byla továrna Oscara Schindlera, ve které je v současnosti úžasná expozice, věnující se nacistické okupaci Krakówa za druhé světové války. Po prohlídce už následovala dlouhá cesta domů. 

Bc. Ondřej Linhart

foto ve fotogalerii

 

 

89 Celkem přečteno 1 Dnes přečteno