Vážení rodiče, prarodiče a ostatní přátelé školy,

nabízíme Vám další sobotní výlet 17. února do přírody, tentokrát na kopce Lovoš a Boreč.

Lovoš (německy Lobosch) je nefelinitová hora nedaleko Lovosic. Jeho vrchol leží v nadmořské výšce 570 m. Nachází se v Českém středohoří na dolním konci Polabí. Na vrcholu byla postavena turistická chata, od které je výhled na všechny strany. Mimo jiné je zde velice dobře vidět celé město Lovosice, jemuž právě vrch Lovoš tvoří přirozenou dominantu. Chata je užívána pro turistické a rekreační účely ale také jako výhodný telekomunikační objekt. Samotný vrch je tvořený dvěma kužely, Velkým a Malým Lovošem nazývaným též Kybička (489 m n. m.). Kybička je ale na rozdíl od Velkého Lovoše vrch trachytový. Vrchol a svahy hory jsou chráněny jako národní přírodní rezervace.

Lovoš_pohled_od_Čížkovic

Vrch Boreč nebo také Borečský vrch (německy Boretzer Berg, 449 m) je kopec v Českém středohoří nad osadou Režný Újezd asi šest kilometrů severozápadně od Lovosic. Masiv Borče je morfologicky dokonalou kupou, vypreparovaným lakolitem, budovaným sodalitickým trachytem, který je protkán složitým puklinovým labyrintem. Byl zařazen do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Jedná se o lesnatou znělcovou vyvýšeninu, na které se nachází národní přírodní památka Borečský vrch se stejnojmennou naučnou stezkou. Chráněné území zaujímá plochu 11,23 ha a je chráněno již od roku 1951.[1] Vrch je pozoruhodný unikátním výskytem geologického jevu tzv. mikroexhalací a ventarol.

1280px-Borecsky_vrch_CZ_from_E_0581

 

Na výlet do zajímavého kraje  vyrazíme v sobotu 17.2.2018. Uvidíme doutnající kopec Boreč a zajímavý útvar Lovoš! Pokud bude čas můžeme se také podívat na dvě zříceniny hradu Oparno a Ostrý, které nacházejí nedaleko.

Odjezd 17.2. 2018  v 8 hodin z autobusového nádraží!

Cena : dospělý 200,- Kč, dítě do 10 let 150,-Kč. Platba s přihlášením!

Informace na tel. 777668628  Vlasta Šilhanová

Vemte své děti, nebo vyražte prostě sami s námi za dobrodružstvím!

  ‚https://‘ “>

690 Celkem přečteno 1 Dnes přečteno