Na tradiční školní výlet vyrazila 7.B do Prahy za památkami. Ráno nás čekalo velmi nepřívětivé počasí. V Chomutově jsme nasedli do žlutého autobusu  společnosti Regiojet. Cestu jsme si zpříjemnili sledováním filmů, poslechem hudby a čtením časopisů. Přesně podle plánu jsme v 9.00 vystoupili na zastávce Hradčanská a odtud po svých došli k Pražskému hradu. Trochu jsme litovali, že naše modrá trička, kterými jsme se vybavili pro lepší identifikaci, zůstala ukryta pod pláštěnkami. Na Pražský hrad už v tuto poměrně brzkou dobu proudily stovky turistů z celého světa. Prohlédli jsme si např. Chrám sv. Víta, baziliku sv. Jiří, památník obětem 1. světové války, Matyášovu bránu. Krásný pohled na celou Prahu se nám naskytl z Arcibiskupského náměstí.

DSC05783

V 10.45 jsme se přesunuli před vchod do Kanceláře prezidenta republiky, kde jsme měli domluvenu exkurzi. Během ní jsme měli možnost navštívit různé části Pražského hradu, ve kterých Kancelář prezidenta republiky sídlí. Naší průvodkyní se stala milá dáma, paní inženýrka Opravilová. Zavedla nás do míst, z nichž většina není přístupná ani v rámci pravidelných dnů otevřených dveří.

Mohli jsme nahlédnout do bývalého reprezentačního bytu prvního prezidenta T.G.Masaryka, včetně jeho knihovny. V kinosále z 60. let 20. století jsme se dozvěděli o historii Kanceláře prezidenta i její současnosti. Pohybovali jsme se v místech, kde se podepisují mezistátní smlouvy, jmenuje se vláda. Byl to pro nás velký zážitek. Protože v těchto místech není dovoleno fotografovat, po celou dobu s námi chodila paní fotografka, která nás fotila.

SONY DSC

Po skončení exkurze jsme se přesunuli na I. nádvoří a sledovali z bezprostřední blízkosti slavnostní střídání hradní stráže. Bohužel stále nás provázel déšť.

Z Pražského hradu jsme sešli po zámeckých schodech až do Nerudovy ulice, kde jsme si ukázali dům U Dvou slunců, ve kterém žil Jan Neruda. Potom jsme prošli po Karlově mostě   (krásný výhled na Národní divadlo, klidný tok Vltavy), kolem Klementina až k Rudolfinu. Naobědvali jsme se v KFC a pokračovali na Staroměstské náměstí. Odbíjení orloje s námi sledovalo několik set turistů. V Celetné ulici jsme byli naprosto nadšeni v prodejně a muzeu čokolády. Tolik roztodivných čokoládových příchutí a druhů!

Poslední zastávkou byl anglický obchodní dům Hamley, sídlící v ulici Na Příkopě. Toto obrovské hračkářství je rájem zábavy pro děti, neboť nabízí tradiční i moderní hračky. Tady jsme se opravdu zasmáli.

DSC05808

Náš výlet se chýlil ke konci, proto jsme se rychle přesunuli na autobusové nádraží a odjeli zpět do Kadaně.

Ptáte, zda je možné vůbec tohle všechno stihnout za jeden den? Ano, je. Nachodili jsme téměř 10 km, asi 5x zmokli, ale byli jsme šťastní. Děkujeme paní učitelce Žatecké, která náš výlet absolvovala s námi.

Všechny děti chválím za vzorné chování a těším se na další výlety.

Mgr. Martina Seifertová

děti ze 7.B

DSC05774

foto Pražský hrad a jiné

foto kancelář prezidenta republiky

  ‚https://‘ “>

932 Celkem přečteno 1 Dnes přečteno