je mezinárodní výtvarně-architektonický projekt pro děti 3. a 4. tříd základních škol, konaný v rámci mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha.
Naše škola do do tohoto projektu poprvé zapojila v roce 2014 a hned sklidila úspěch. Díla našich dětí nebyla vystavená jen v Praze, ale také v Žilině na Slovensku a výkres Verunky Hyklové (římsa pod oknem domu U Zvonu) byl vystaven dokonce i v italské Florencii. V současné době probíhá Výstava památky mého kraje ve Valdštejnské zahradě v Praze, kde jsou také vystavené obrázky našich dětí.

Letošní téma je 100 let hravé architektury, vyhlášené u příležitosti výročí sto let od založení samostatné Československé republiky. Hlavním tématem workshopů a námětů výtvarných prací je tedy posledních sto let v architektuře – tj. od kubismu do současnosti a s přesahem do budoucnosti. Žáci dostali za úkol vybrat nějakou budovu ve svém městě z tohoto období a libovolnou výtvarnou technikou ji zachytit s možností využití vlastní fantazie.
K naší práci jsme využili knihu Kadaňské vily a jejich zapomenuté osudy od Petra Hlaváčka. Z knihy jsme vybrali vily postavené před 100 lety. A pak jsme se vydali na dvě procházky za architekturou svého města. První vedla Svatovojtěšskou čtvrtí a Prunéřovským předměstím (ulice Poštovní, Fibichova, Mánesova, Klášterecká, Kpt. Jaroše), druhá nás zavedla do Zahradního města (ulice Jana Švermy, T.G. Masaryka, Havlíčkova). Na vycházkách jsme si prohlédli dané vily a seznámili se s architekturou a zajímavostmi těchto domů.
Další část projektu byla výtvarně zachytit to, co jsme viděli. A tak v několika následujících hodinách jsme popadli tempery a tužky a malovali jsme a kreslili. Práce se nám zdařily, a proto bylo velmi těžké vybrat pouze šest soutěžních snímků.
Na celý závěr jsme si pozvali na besedu samotného autora knihy Doc. PhDr. Petra Hlaváčka, Ph.D. (historika, filosofa, editora). Tímto mu ještě jednou moc děkujeme za ochotu a vstřícnost.
A teď už nám jen držte palce v soutěži.
V září 2018 se pak společně vydáme do Prahy na doprovodný program tohoto projektu a navštívíme i galerii, kde budou kromě našich prací vystaveny i výtvory ostatních žáků z celé republiky.
Na závěr něco málo k aktuálnímu stavu letošního ročníku:
Letos se účastní 673 dětí z 21 českých škol, 102 dětí ze čtyř slovenských škol a 348 dětí z 14 států/škol světa. Celkem tedy přes 1000 hravých architektů, což je rekordní počet!
žáci 3.A a 3.B
‚https://‘ “>