je mezinárodní výtvarně-architektonický projekt pro děti 3. a 4. tříd základních škol, konaný v rámci mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha.

Naše škola do do tohoto projektu poprvé zapojila v roce 2014 a hned sklidila úspěch. Díla našich dětí nebyla vystavená jen v Praze, ale také v Žilině na Slovensku  a výkres Verunky Hyklové (římsa pod oknem domu U Zvonu) byl vystaven dokonce i v italské Florencii. V současné době probíhá Výstava památky mého kraje ve Valdštejnské zahradě v Praze, kde jsou také vystavené obrázky našich dětí.

Hravý architekt 2014

Letošní téma je 100 let hravé architektury, vyhlášené u příležitosti výročí sto let od založení samostatné Československé republiky. Hlavním tématem workshopů a námětů výtvarných prací je tedy posledních sto let v architektuře – tj. od kubismu do současnosti a s přesahem do budoucnosti. Žáci dostali za úkol vybrat nějakou budovu ve svém městě z tohoto období a libovolnou výtvarnou technikou ji zachytit s možností využití vlastní fantazie.

K naší práci jsme využili knihu Kadaňské vily a jejich zapomenuté osudy od Petra Hlaváčka. Z knihy jsme vybrali vily postavené před 100 lety. A pak jsme se vydali na dvě procházky za architekturou svého města. První vedla Svatovojtěšskou čtvrtí a Prunéřovským předměstím (ulice Poštovní, Fibichova, Mánesova, Klášterecká, Kpt. Jaroše), druhá nás zavedla do Zahradního města (ulice Jana Švermy, T.G. Masaryka, Havlíčkova). Na vycházkách jsme si prohlédli dané vily a seznámili se s architekturou a zajímavostmi těchto domů.

IMG_7804

Další část projektu byla výtvarně zachytit to, co jsme viděli. A tak v několika následujících hodinách jsme popadli tempery a tužky a malovali jsme a kreslili. Práce se nám zdařily, a proto bylo velmi těžké vybrat pouze šest soutěžních snímků.

1

Na celý závěr jsme si pozvali na besedu samotného autora knihy Doc. PhDr. Petra Hlaváčka, Ph.D. (historika, filosofa, editora). Tímto mu ještě jednou moc děkujeme za ochotu a vstřícnost.

IMG_7858

A teď už nám jen držte palce v soutěži.

V září 2018 se pak společně vydáme do Prahy na doprovodný program tohoto projektu a navštívíme i galerii, kde budou kromě našich prací vystaveny i výtvory ostatních žáků z celé republiky.

Na závěr něco málo k aktuálnímu stavu letošního ročníku:
Letos se účastní 673 dětí z 21 českých škol,  102 dětí ze čtyř slovenských škol a 348 dětí z 14 států/škol světa. Celkem tedy přes 1000 hravých architektů, což je rekordní počet!

žáci 3.A a 3.B

 

hravý architekt program

foto č.1

foto č.2

  ‚https://‘ “>

472 Celkem přečteno 1 Dnes přečteno